Tanac Kulturális Egyesület
Tanac. A legjobb, ami egy (horvát) tánccal történhet.A magyarországi horvátok népzenéjének, néptáncainak, néphagyományainak és népviseleteinek gyûjtése, bemutatása, megõrzése és továbbadása. Kiadói tevékenység. Fesztiválszervezõi tevékenység.
Adószám:
18301674-1-02
Szervezet hivatalos neve:
Tanac Kulturális Egyesület
Szervezet rövid neve:
Tanac
Szervezet adószáma:
18301674-1-02
Honlap:
http://www.tanac.hu
Facebook oldal:
https://www.facebook.com/tanacfde
Youtube oldal:
https://www.youtube.com/@SzavaiJozsef
A szervezet e-mail címe:
[email protected]
Bankszámlaszám:
10402427-24292104-00000000
Közhasznú jogállás:
igen
A szervezet telefonszáma:
+36-30-8646318
A szervezet címe:
7624 Pécs Szent István tér 17.
Tevékenységi kör:
Kisebbségi, nemzetiségi kultúra ápolása
Tevékenység leírása:
A Tanac Néptáncegyüttes 1988 októberében alakult, Sárosácz Mihály és Szávai József kezdeményezésére, a Pécs környéki horvát falvak fiataljaiból. Első célja a magyarországi horvátok néphagyományainak (elsősorban táncainak) gyűjtése, bemutatása és megőrzése, emellett a szomszédos országok népeinek táncait is műsorára tűzte és Bartók művei alapján készült tánckompozíciókat is bemutatott. A gyűjtött néphagyományt olyan mértékű hitelességgel és művészi igényességgel kívánja feldolgozni, hogy a színpadi megjelenést ugyanúgy fogadják tapssal a legkisebb horvát faluban, a legnagyobb szakmai fesztiválon, Pécsett, Zágrábban, Budapesten és Washingtonban. Szoros a kapcsolata a falvakkal, tagságának nagy része ma is ott lakik és bejáróként érkezik Pécsre, a próbákra. Legnagyobb számú és legkedvesebb fellépései a hazai horvát kisebbség falvaiban voltak. Gyermek- és utánpótlás csoportjaiban, táncházaiban több százan táncoltak, tánctáboraiban, tánctanításain ugyancsak százak vettek részt. Eredmények és díjak fémjelzik munkáját a Ki-mit-tud?-tól kezdve a rangos szakmai fesztiválokon át a kiváló minősítésig, amelyet egymás után hat alkalommal (1996-2006) szerzett meg az együttes. A legkiválóbb tanítók, koreográfusok foglalkoztak az együttessel Horvátországból, Makedóniából, Romániából és Magyarországról. Az első hazai együttesek között jutott el az Egyesült Államokba (1994), ahol TV-felvételek, nagysikerű fellépések és tánctanítások mellett diplomáciai küldetést is teljesített, s ugyancsak az elsők között jelent meg az együttest és a hazai horvátságot bemutató oldalaival az Interneten. Kiadványaival (audio/video, falinaptár, könyvek), nagy jelentőségű színházi műsoraival is vállalt feladatának próbál eleget tenni: a magyarországi horvát kisebbség kulturális fennmaradását segíteni.
Munkáját fennállása alatt rengeteg alapítvány, támogató, intézmény segítette. Próbahelyet és ruhatárat, mint művészeti csoportjának, hosszú évekig a pécsi Ifjúsági Ház adott neki, működésének további anyagi és szervezési kereteit 1993-tól a Tanac Kulturális Egyesület biztosítja. 2012-től próbahelye és ruhatára a Zsolnay Kulturális Negyedben van.
A világban az ezredforduló után szinte minden fontosabbnak látszik, mint egy kicsiny népcsoport megmaradása. Mi mégis meg akarunk maradni, hogy legyen újra daltól hangos a falusi utca, hogy táncolhassunk és gyönyörködhessünk a kóló színes forgatagában. Útravalóként a néhai átai tanítótól, Matusek Laci bácsitól ezt kaptuk: ”A népviselet legyen mindig rendben, az ének és a muzsika tisztán szóljon, a táncban a nézők is örömüket leljék. Ti pedig legyetek jók!”.
Jogállás:
Közhasznú
adománygyűjtés
A Tanac horvátországi szerepléseinek támogatása
TanacAz adományoknak köszönhetően biztosítani tudnánk az utazások, szállások és egyéb költségek fedezését.
Összeg: 0 Ft
Támogatók száma: 0
Az alábbi adatok jelennek meg: NAV 1%-os adatbázisából: név, cím, adószám, továbbá az Országos Bírósági Hivatal (OBH) civil szervezeti nyilvántartásából 2021-es adatok alapján: célkitűzés.
Regisztrált szervezetek esetén a szervezet célkitűzésének szövege a szervezet által bővíthető.