Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület

A tárgyalkotó népművészet, népi kézművesség fennmaradásáért tevékenykedő szervezet vagyunk.

A tárgyalkotó népművészet és a népi kézművesség hagyományainak, szellemi értékeinek és technikai tapasztalatainak felelevenítése, megőrzése és továbbörökítése.

Adószám:
19216076-1-16

A nyomtatható 1%-os nyilatkozat letöltése
Jelenleg a szervezetnek ezen az oldalon nincs aktív adománygyűjtése! Nézd meg a szervezet weboldalát vagy keress rá hasonló tevékenységű gyűjtésekre itt:
Keresés

Szervezet hivatalos neve:
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület

Szervezet adószáma:
19216076-1-16

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/jnszmegyeinepmuveszwetiegyesulet

A szervezet e-mail címe:
[email protected]

Bankszámlaszám:
11745011-20113795-00000000

Közhasznú jogállás:
igen

A szervezet telefonszáma:
+36 306279905

A szervezet címe:
5092 Tiszavárkony, Endre király út 121.

Tevékenységi kör:
Népmûvészet, hagyományõrzés

Tevékenység leírása:

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület 1984 decemberében alakult. 36 éve népművészet és a népi kézművesség hagyományainak, szellemi értékeinek és technikai tapasztalatainak felelevenítése, megőrzése és továbbörökítése a feladatunk.

Kétévente szakmai konferenciát szervezünk Szolnokon, kiállításokat rendezünk a megye településein. A jubileumi évben 2019-ben, MMA és a Csoóri Sándor Alap támogatásával könyvet jelentettünk meg, ami az egyesület 35 évét és a tagok munkásságát mutatja be.

Sikerrel pályáztunk a Csoóri Sándor Alap felhívásaira, és a „Kézműves mesterek nyomdokain” c. projekt keretében – amit 3. éve folytatunk – 5 népi kézműves szakkört működtettünk 4 hátrányos helyzetű, ill. kistelepülési általános iskolában és a szolnoki Gyermekvárosban. Van egy kézműves körünk, ahová felnőttek járnak. Népi Szövő Szakkört működtetünk felnőttek részvételével Törökszentmiklóson. Szolnokon, a Széchenyi lakótelepen kosárfonó tanfolyamot tartottunk, szintén felnőttek bevonásával 2019 és 2020 években. E közösségekben a népi kézművesség alapjaival ismerkednek a szakköri tagok, és a hagyomány átadása közben közösségeket is építünk.

Minden évben ott vagyunk a Mesterségek Ünnepén, a megye településein rendezett jeles napokon. Felkérésre népi kézműves foglalkozásokat tartunk. Évente részt veszünk a szolnoki Civil Kavalkádon.

Arra törekszünk, hogy az egyesületi tagok minél aktívabban vegyenek részt az országos konferenciákon, alkotói pályázatokon. Ez a szakmai érdekképviselet fontos része, továbbá az is, hogy szakmai előmenetelüket elősegítsük. Az anyagi hátteret a tagdíj, pályázatok és a szolgáltatási bevételek biztosítják. 2020. évben a pandémia miatt sokáig szünetet tartottunk, ezért a működés feltételinek megteremtése nehézzé vált. Taglétszámunk 120 fő. Munkaszervezetünk nincs, munkánkat egy közfoglalkoztatott segíti. Önkénteseket fogadó szervezet vagyunk.

Az egyesület tagsága a megalakulás után úgy határozott, hogy Alkotótelepet hoz létre. Tiszavárkony településen épült fel az egyesület Népművészeti Alkotótelepe 1985-89 között. Az itt végzett tevékenységek közül legfontosabbak a játszóházak, kézműves bemutatók és foglalkozások, a táborok és más jellegű hagyományok (pl. falusi disznótor) ápolása. Sajnos a főépület, az Alkotóház leégett, így 2017. évtől a telep nem működik. A főépület felújíytásának első üteme befejeződött, tavasszal folytatjuk a felújítást.

A tárgyalkotó népművészet területén végzett tevékenységéért az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2019-ben CSOKONAI VITÉZ MIHÁLY KÖZÖSSÉGI DÍJBA részesítette a 35 éves egyesületet.

Mire gyűjt:

2016 szilveszter éjjelén leégett az alkotóházunk, mely a hagyományápolás, népművészeti értékek átadásának, a gondtalan kikapcsolódás helyszíne volt. Sok százan vitték az évek során magukkal a népi kézműves gyermek- és ifjúsági táborok, felnőtt események színes emlékeit. Mind ez a tűz martalékává vált.

Az egyesület rendkívüli közgyűlése 2017. január 14-én úgy döntött, hogy építsük fel újra a tiszavárkonyi népművészeti alkotóházat!

Az Alkotóház felújítása több akadályozó tényező leküzdése után – új statikai, tartószerkezeti szakvélemény beszerzése, közgyűlési határozat szerint a nádtető cseréptetőre kiváltása miatt új kiviteli terv készíttetése – 2019 augusztusában elkezdődött. A felújítás első ütemébe a tető égési maradványainak eltávolítása, az égési hulladék elszállítása után a tűzesetben és az oltásban megrongálódott falak, födém helyreállítása és a tető elkészítése került.

A kivitelezési munkák elkezdését közel kétéves adománygyűjtés előzte meg, melynek eredményeként 2,6 millió forint gyűjt össze.

Az adománygyűjtés mellett folyamatosan pályáztunk, ahová csak civil szervezetként lehetőségünk nyílt. Továbbá egyedi támogatást kaptunk az EMMI Kulturális Államtitkárságától. A biztosító, a biztosítási szerződés szerint adott kártérítést. Végül, a megnövekedett költségek miatt, hogy a kivitelezőnek a tetőépítés utolsó részletét is kifizethessük dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő asszony közbenjárására újra az Emberi Erőforrások Minisztériumától kaptunk egyedi támogatást.

A felújítás első üteme befejeződött.

Most már láthatja minden támogató, ha Tiszavárkonyban jár, hogy hová került az általa adományozott pénz, ott van a megújult tornácban, az új kéményben, a tetőgerendákban, a cserepekben.

Öröm, hogy civil szervezetként idáig eljutottunk, munkaszervezet és biztos háttér nélkül. Nem voltak könnyűek a mögöttünk levő évek. Számunkra a legnagyobb eredmény, hogy újra ép tető van az Alkotóházon. Ez az eredmény ad erőt a további felújítási munkálatokhoz szükséges támogatások gyűjtéséhez, pályázatok írásához és a felújítás folytatásához.

A következő második ütemben terveink szerint a földszinten a nyílászárók cseréje, a falak belső letakarítása, a padozat felújítása, a vizesblokk helyreállítása, és a tetőtérben foglalkoztató termek kialakítása, valamint az épületgépészeti munkák elkezdése következik.

A harmadik ütemben az épületgépészeti munkák folytatása (gáz, fűtés, víz, elektromos áram) elvégzése, végül a belső vakolás, festés, mázolás és a külső tatarozás valósulhat meg. Ezt követően kerülhet sor a használatbavételi engedélyek beszerzésére. E felújítási munkálatok elvégzéséhez további pályázati forrásokban, adományokban reménykedünk.

Kérjük, amennyiben lehetősége van rá, pénzbeli adományával nyújtson segítséget az alkotóház felújításának folytatásához!

Felajánlását, hozzájárulását az alábbi elkülönített bankszámlára küldheti: OTP Bank Nyrt: 11745004-21413926

Segítsen, hogy építhessünk!

Jogállás:
Közhasznú


Az alábbi adatok jelennek meg: NAV 1%-os adatbázisából: név, cím, adószám, továbbá az Országos Bírósági Hivatal (OBH) civil szervezeti nyilvántartásából 2021-es adatok alapján: célkitűzés.
Regisztrált szervezetek esetén a szervezet célkitűzésének szövege a szervezet által bővíthető.